Nowoczesna profilaktyka zachowań ryzykownych, uzależnień chemicznych i behawioralnych

+48 602 100 020 mariusz@cps.edu.pl
dr hab. prof ndzw. Mariusz Jędrzejko
Pedagog społeczny i socjolog, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny. Ukończył m.in. Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych (I lokata), studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim. Doktoryzował się pod kierunkiem prof. Jana Bogusza w Akademii Pedagogiki Specjalnej, habilitację obronił na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W latach 1981-2004 pełnił zawodową służbę wojskową. Był m.in. sekretarzem Rady Młodzieżowej Wojska Polskiego, zastępcą dowódcy 1 pułku zmechanizowanego w Wesołej, szefem Wydziału Wychowania 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej (najmłodszym w historii dywizji), rzecznikiem prasowym Kolegium Dowódców Sił Zbrojnych, asystentem pierwszego Dowódcy Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniewa Zalewskiego oraz asystentem Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej – współtworzył program profilaktyki narkotykowej w wojsku. W 1998 roku, jako najmłodszy oficer Wojska Polskiego został mianowany na stopień pułkownika. W zespole gen. Józefa Flisa współtworzył koncepcję sformowania Dowództwa Wojsk Lądowych. W roku 1994 kierował zespołami organizującymi obchody 40-lecia bitwy o Monte Cassino oraz pierwsze Dni Polskie w Głównej Kwaterze NATO. Pod kierunkiem gen. dyw. Leona Komornickiego współorganizował I Światowy Zjazdu Kombatantów w Polsce.

Od 2003 nauczyciel akademicki m.in. w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, warszawskim PEDAGOGIUM, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (dwukrotnie wyróżniony nagrodą rektorską) a od 2012 w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej (Katedra Pedagogiki). Od 2017 roku pracownik naukowy Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kultury Fizycznej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Promotor ponad 210 prac magisterskih i licencjackich. Uczestniczył w zespołach badawczych i studyjnych kierowanych m.in. przez takich uczonych jak prof. zw. dr hab, Brunon Hołyst, prof zw. dr hab. Maria Jarosz (PAN), prof. dr hab. Zdzisław Kosyrz (Pedagogium), prof. dr hab. Krystyna Chałas (KUL), prof. zw dr hab. Czesław Cekiera. Prowadzi własną praktykę pedagogiczną w zakresie diagnozy dzieci, młodzieży i dorosłych z zaburzeniami (zachowania ryzykowne, uzależnienia chemiczne i behawioralne).

Obszarami zainteresowań naukowych autora są etiologia i przebieg współczesnych zachowań ryzykownych, uzależnień i patologii społecznych (czynniki determinujące eksperymenty z narkotykami, wpływ uzależnień na dysfunkcje rodziny) oraz zachowania ryzykowne młodzieży, jak również tworzenie programów profilaktycznych adresowanych do nauczycieli, rodziców i uczniów.

Prowadzi badania nad zjawiskami określanymi w socjologii i pedagogice, jako „społeczeństwo ryzyka” oraz „człowiek w cyberprzestrzeni”, a także wybranymi aspektami pedagogiki aksjologicznej. Autor ponad 50 opracowań naukowych i popularno-naukowych (wydanych w języku polskim, rosyjskim, niemieckim, angielskim, czeskim i ukraińskim) dotyczących problematyki narkomanii, prostytucji, subkultur młodzieżowych, zachowań ryzykownych, postmodernizmu i ponowoczesności oraz mediów cyfrowych.

Organizator i współorganizator ponad 500 konferencji metodycznych, warsztatów edukacyjnych i szkoleń profilaktycznych dotyczących nowych uzależnień i problemów wychowawczych. Od blisko 20 lat kontynuuje badania nad przemianami w Wojsku Polskim.

Został odznaczony m.in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz odznaczeniami resortowymi.

 • Smartfon to nie mama
  Logopedzi alarmują: coraz więcej trzylatków ma problemy z mówieniem. Powód? Zbyt wczesny kontakt ze smartfonami. Czytaj więcej 2018-11-06
 • Szybka pożyczka na nowy telefon
  Młodzi nie potrafią zarządzać pieniędzmi i między innymi dlatego zadłużają się ponad miarę. Czytaj więcej 2018-05-29
 • Zrujnowani dwudziestolatkowie
  Młodzi pożyczają na potęgę, by mieć na zachcianki. Z pracą są na bakier, więc jak spłacą długi? Czytaj więcej 2018-05-29
 • Dealerami narkotyków bywają też uczniowie
  Czytaj więcej 2018-05-29
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.